Öksürüğe İyi Gelen Şeyler

Öksürük, solunum yollarında tahriş veya iltihaplanma olduğunda ortaya çıkan bir semptomdur. Soğuk algınlığı, grip, astım ve bronşit gibi çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Öksürük genellikle rahatsız edici olabilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Öksürüğünüzü hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı evde çareler şunlardır:

  • Bol sıvı için. Sıvı içmek, boğazınızın nemli kalmasına ve mukus incelmesine yardımcı olur. Su, meyve suyu ve bitki çayı gibi sıvılar tercih edin.
  • Ilık tuzlu su ile gargara yapın. Bu, boğazınızdaki tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir. Bir bardak ılık suya 1/2 çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Günde birkaç kez gargara yapın.
  • Bal yiyin.Bal, doğal bir öksürük kesicidir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı bal ekleyin ve yatmadan önce için.
  • Buhar soluyun. Buhar solumak, boğazınızdaki mukusu gevşetmeye ve öksürüğünüzü hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir kase sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyin ve başınızın üzerine bir havlu örtüp 5-10 dakika buhar soluyun.
  • Nemlendirici kullanın. Kuru hava boğazınızı tahriş edebilir ve öksürüğünüzü kötüleştirebilir. Nemlendirici kullanmak, havadaki nem miktarını artırmaya ve boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir.
  • Öksürük pastili veya şurubu kullanın. Öksürük pastilleri ve şurupları, boğazınızdaki tahrişi yatıştırmaya ve öksürüğünüzü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Öksürüğünüz 2 haftadan uzun sürerse veya ateş, nefes darlığı veya göğüs ağrısı gibi diğer semptomlar yaşıyorsanız doktora görünmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir