DİJİTAL DERMATOSKOPİ

DİJİTAL DERMATOSKOPİ


Dermatoskopi, deri lezyonlarını büyüterek, inceleme imkanı sağlayan ışıklı bir cihazla yapılan muayene yöntemidir. Bilgisayarlı Dermatoskopi ise, cilt kanseri ve diğer deri kanserlerinin tanısı ve takibi için kullanılan, bilgisayar veri tabanında depolanıp saklanabilen görüntülerin karşılaştırılabildiği entegre bir cihaz ile gerçekleştirilen sistemdir.
Bu cihazla derideki lezyonların 140 kata kadar büyütülmüş görüntüleri elde edilir. Dar ve kısıtlı bölgelerde detaylı inceleme yapılmasına imkan verir.

Yapay zeka ile dijital dermatoskopi, benlerin mikroskobik bir yöntemle yakından incelenip kayıt altına alınmasını sağlayan bir teknolojidir. Cilt kanserinin türlerinden biri olan malignmelanomun erken evrede teşhis edilmesinde önemli bir role sahip olan bu teknoloji, son dönemlerde dermatoskopi uygulamaları arasında öne çıkar.

Bilgisayarlı Dermatoskopi, deri kanseri gelişimi açısından risk faktörü olan kişilere uygulanır. 50 yaş üstünde, güneş yanıklarına eğilimli, uzun süreli yoğun güneş ışınlarına maruz kalan, çok sayıda beni olan, kendisinde veya ailesinde deri kanseri olan kişiler ve organ nakli yapılmış hastalar bilgisayarlı dermatoskopi ile düzenli olarak değerlendirilmelidir.
Saç dökülmesi şikayeti olan hastalar da teşhis ve tedavi yanıtı açısından bilgisayarlı dermatoskopi ile değerlendirilebilir.

Yapay Zeka ile Bilgisayarlı Dermatoskopinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
 
Yapay zekanın avantajlarından biri tüm vücut dermatoskopik incelemenin ve saç- saçlı deriye yönelik trikoskopik incelemenin sonuçlarını en iyi hale getirmesidir. Geniş vücut alanlarında çok sayıda beni bulunan hastalar için, zaman içinde yeni benlerin gelişip gelişmediğini göstermek ve şüpheli benleri hızlıca ve çok kolay şekilde tespit edebilmek amacıyla sistem, fotoğraf makinesi ile çekilen makro imajlardan, tüm benleri ayrı ayrı ana vücut görüntüsünden kesip alarak, yakın çekim görüntüsü şeklinde tek bir ekranda gösterip yeni, eski ve değişmeyen, eski ve değişiklik tespit edilmiş olarak veya vücut lokalizasyonlarına göre kategorize ederek, büyükten küçüğe sıralayarak gösterebilmektedir. Yüksek düzeyde ayrıntılı inceleme ile biyopsi ihtiyacı da azalmaktadır.

Yapay zekanın sağladığı avantajlardan diğeri ise derin öğrenme algoritmaları ile deri lezyonlarının ön değerlendirmesini destekleyip kesin tanı konmasında yardımcı olmasıdır.

https://ankara.baskenthastaneleri.com/tr/teknolojilerimiz/dijital-dermatoskopi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir