Veri bilimi platformu yeni olanaklar sunar

Pek çok şirket entegre bir platform olmadan veri bilimi çalışmalarının yetersiz, güvenilmez ve ölçeklendirilmesinin zor olduğunu fark etti. Bu farkındalık, veri bilimi platformlarının geliştirilmesine yol açtı. Bu platformlar, tüm veri bilimi çalışmalarının merkezinde yer alan yazılım merkezleridir. İyi bir platform, veri bilimini uygulamadaki zorlukların büyük bir kısmını hafifletir, işletmelerin verilerini daha hızlı ve daha verimli bir şekilde içgörülere dönüştürmelerine yardımcı olur.

Veri bilimcileri, makine öğreniminden yararlanan merkezi bir platform sayesinde en sevdikleri açık kaynaklı araçları kullanarak iş birliğine dayalı bir ortamda çalışabilirler. Ve tüm çalışmaları sürüm kontrol sistemiyle senkronize edilir.

Veri bilimi platformunun avantajları

Veri bilimi platformu, ekiplerin kodu, sonuçları ve raporları paylaşmasına olanak tanıyarak bazı işlemlerin tekrar edilmesini azaltır ve inovasyonu destekler. Yönetimi kolaylaştırarak ve en iyi uygulamaları dâhil ederek iş akışındaki darboğazları ortadan kaldırır.

Genel olarak, en iyi veri bilimi platformları şunları hedefler:

  • Modelleri daha hızlı ve daha az hatayla hızlandırıp ve teslim etmelerine yardımcı olarak veri bilimcilerini daha üretken hâle getirme
  • Veri bilimcilerin büyük hacimli ve çeşitli verilerle çalışmasını kolaylaştırma
  • Önyargısız, denetlenebilir ve yeniden üretilebilir, güvenilir, kurumsal düzeyde yapay zeka sağlama

Veri bilimi platformları uzman veri bilimcileri, vatandaş veri bilimcileri, veri mühendisleri ve makine öğrenimi mühendisleri ya da uzmanları da dâhil olmak üzere çeşitli kullanıcıların iş birliği ile geliştiriliyor. Örneğin, bir veri bilimi platformu veri bilimcilerin modelleri API’ler olarak konuşlandırmasına olanak tanıyarak farklı uygulama yazılımlarına kolayca entegre etmelerini sağlayabilir. Veri uzmanları BT’yi beklemek zorunda kalmadan araçlara, verilere ve altyapıya erişebilir.

Pazarda veri bilimi platformlarına büyük bir rağbet gösteriliyor. Hatta, gelecek yıllarda yüzde 39’dan yüksek bir bileşik yıllık oranla platform pazarının büyümesi ve 2025 yılına dek 385 milyar ABD Doları düzeyine ulaşması bekleniyor.

Veri bilimcilerin platformda ihtiyaç duyduğu özellikler

Veri bilimi platformlarının özelliklerini keşfetmeye hazırsanız göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel özellikler şunlardır:

İş birliğini teşvik eden proje tabanlı kullanıcı arayüzü seçin. Platform, çalışanları tasarımdan son geliştirmeye kadar bir model üzerinde birlikte çalışmak üzere donatmalıdır. Her ekip üyesinin veri ve kaynaklara self servis erişim sağlamasına olanak tanımalıdır.

Entegrasyon ve esnekliği önceliklendirin. Platformun en yeni açık kaynaklı araçlara yönelik destek sunmasını; GitHub, GitLab ve Bitbucket gibi yaygın sürüm kontrol sağlayıcılarını içermesini ve diğer kaynaklar ile sıkı entegrasyon sunmasını sağlayın.

Kurumsal sınıf özellikleri dâhil edin. Ekibiniz büyüdükçe platformun işletmenizle ölçeklenebilmesini sağlayın. Platform yüksek düzeyde erişilebilir olmalı, sağlam erişim kontrolleri içermeli ve çok sayıda eşzamanlı kullanıcıyı desteklemelidir.

Veri bilimini daha self servis hâle getirin. BT ve mühendislik ekiplerinin yükünü azaltan, veri bilimcilerin ortamları anında yaratmasını ve tüm çalışmalarını takip etmesini kolaylaştıran, modelleri üretime kolayca konuşlandırmasını sağlayan bir platform arayın.

Daha kolay model konuşlandırması sağlayın. Model konuşlandırma ve çalıştırma, makine öğrenimi yaşam döngüsünün en önemli adımlarından biridir ama genellikle göz ardı edilir. Gerek API sağlar gerekse kullanıcıların modelleri kolay entegrasyona olanak tanıyan bir şekilde geliştirmesini mümkün kılarken seçtiğiniz servisin modelleri çalıştırmayı daha kolay hâle getirdiğinden emin olun.

Bir veri bilimi platformu ne zaman doğru hamledir

Şunları fark ettiyseniz kurumunuz bir veri bilimi platformuna hazır olabilir:

  • Üretkenlik ve iş birliğinde zorlanma belirtileri görülüyor
  • Makine öğrenimi modelleri denetlenemiyor veya yeniden üretilemiyor
  • Modeller üretim aşamasına asla ulaşamıyor

Bir veri bilimi platformu, işletmenize gerçek değer getirebilir. Oracle’ın veri bilimi platformu, model konuşlandırmayı hızlandırmak ve veri bilimi sonuçlarını daha iyi hâle getirmek için tasarlanmış kapsamlı, uçtan uca bir deneyim sağlayan çok çeşitli hizmetler içerir.

https://www.oracle.com/tr/what-is-data-science/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir